• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:12

Yapı kullanım izin belgesi harcı ne kadar?

Yapı kullanım izin belgesi harcı ne kadar?

Yapı kullanım izin belgesi;ruhsat ve eklerinin ruhsatlı binalar için tamamlandığını gösteren, inşaat bitim tarihi, adres, numaraların metrekarelerin ve bunun gibi bilgilerin bulunduğu belgedir. Bu belgelerde mimarın imzası bulunmak zorundadır. Peki Yapı kullanım izin belgesi harcı ne kadar?

 

Yapı kullanım izin belgesi harcı ne kadar? İzin belgesi nasıl alınır?

 

Binalardaki bağımsız bölüm sahipleri tapu fotokopisi ve diğer gerekli belgeler eşliğinde belediyeye başvurarak yapı kullanım izin belgesi alınabilir. Eğer bir vekâlet durumu söz konusu ise bu vekâlet belgesi mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Yapının izin belgesinin verilmesi için birkaç denetim yapılmalıdır. Aplikasyon, su basman, ısı yalıtım temel ve kaba inşaat vizelerinin tamamlanmış olması izin belgesinin çıkması için yeterlidir.

 

Bu izin belgesine gereken belgelerden bazıları: yapı kullanım izin belgesi istenilen dilekçe, tapu kaydı bilgisi, muayene raporları, cephe fotoğrafları, binada asansör var ise asansöre ait belgeler, çeşitli borçların olmadığına dair yazılar.. Bunların tamamlanarak gidilmesi ve bu belgenin istenmesi gerekmektedir. Herhangi bir belce isteğinde zaten oradaki görevliler sizi yönlendirir ve bu belgenin tamamlanması istenir. Doğru işlemlerin yapılabilmesi için bu belgelerin hepsi büyük önem taşımaktadır. Bunlar itina ile tamamlanmalı ve öyle gidilmelidir.

 

Binde iki alıcının binde 2 satıcının cebinden çıkacak şekilde gayrimenkul alım satımlarında harç ödenmesi gerçekleşmektedir. Bu oranlar gayrimenkulün daire olması ile ya da 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda değişim göstermektedir. Ekstra bir borç ya da ödeme çıkmamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.