• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 15:11

Yapı Kullanım İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Yapı Kullanım İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Ruhsatı alınmış ve inşaat faaliyeti bitmiş olan konutların yerleşimden önce resmi başvurunun yapılıp taşınabilirliğe uygunluğunu gösteren ve Yapı şirketi tarafından başvurunun gerçekleşmesi gereken bir belgedir Yapı Kullanım İzin Belgesi. Elektrik, su, doğalgaz gibi sosyal ihtiyaçların yerine getirilmesini sağlar. Yaşam standardının başlayabilmesi için belediye kuruluşuna yapılan başvuruda yapı sahipleri veya kanuni vekillerce işlemler takip edilir.

 

Yapı Kullanım İzin Belgesi Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Yapı Kullanım İzin Belgesi alabilmek için gerekli evrakların başında inşaat ruhsatı ve tapu fotokopileri gelmektedir. Kontrolleri yapılarak mimari projeye bağlılığı tespit edilen binada projeye aykırı herhangi bir durum yoksa Vergi Dairesi ve Sosyal Güvence Kurumundan ilişiğin kesildiğine dair belge temin edilir. Belediye Yapı Kullanma Servisi tarafından verilecek bir form ile belediye birimlerinden Emlak Vergi Müdürlüğü, Gelir Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Su İşleri Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Su Gelirleri Müdürlüğü, Makine İkmal Müdürlüğüne başvuru yapılıp gerekli onaylar alınır.

 

Yapı Kullanım Belgesi temini sırasında Türk Telekom ve İl Sağlık Müdürlüklerinden de gerekli onayın alınması gerekmektedir.

 

Yapı Kullanım İzin Belgesi alabilmek için, binaların ortak kullanım alaları ile daire iç kısımlarının tamamen yapılmış olması öncelikli şartlar arasındadır. Bitmemiş çalışma esnasına başvuru geçersiz kabul edilmektedir.

 

Binaların ortak alanları olarak, bitmiş olması gereken bölümler şunlardan oluşmaktadır; sığınak, yangın merdiveni, çatı, odunluk, asansör ve benzeri.

 

Ortak alanları bitmiş bulunan binanın her katı tek başına Yapı Kullanma İzin Belgesi başvurusu yapabilir ve belgeye hak kazanabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.