• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 11:08

Yeni Alınan Evin Vergi Borcunu Kim Öder

Yeni Alınan Evin Vergi Borcunu Kim Öder

Günümüze emlak sektörü bir hayli hareketli ve yoğun. Sürekli olarak yeni projeler yapılmakta bu projeleri hayata geçirmek için araziler satın alınmakta ve buralara yeni binalar, apartmanlar, iş merkezleri gibi yapılar yapılmakta. Bu nedenle emlak ve konut sektörü yoğun dönem geçirmekte. Kıymetli okuyucularımıza Yeni Alınan Evin Vergi Borcu yazımızı keyifli okumalar diliyoruz.

 

Emlak sektörünün böylesine yoğun olduğu bir dönemde vergi yükümlülükleri, vergi borcu oranları da arttırılmıştır. Yapılan yeni düzenlemeler ile bina ve arazilerden alınan vergi oranla %18’e kadar çıkarılmıştır. Emlak sektöründe yeni binalar yapılıp satılırken diğer taraftan yıllar önce inşa edilen binalarda satılmakta. Gayrimenkul satışında gerekli kurallara uyulmadığı zaman birçok sorun ortaya çıkabilir bunlardan bir tanesi geçmiş dönemden kalan vergi borçlarıdır.

 

Borcun Ödenmesi, Yeni Alınan Evin Vergi Borcu

 

Yeni bir gayrimenkul satın alındığında ev ya da arazi fark etmeksizin geçmiş yıllardan kalan vergi borcunun olup olmadığı kontrol edilmeli. Bu geçmiş döneme ait vergi borcu kontrol edilmediği zaman kanunlara göre satıcıdan bu borç gerekli makamlarca tahsil edilir. Böyle bir durum gayrimenkul satıcısı için ciddi maddi yükümlülüklere neden olabilir.

 

Ancak bazen kişiler arasında yapılan sözleşmeye dikkat edilmediği zaman bu borç satıcı veya alıcıya kalabilir. Ya da her ikisinden birden tahsil edilebilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için geçmiş dönem ait vergi borcu olup olmadığı kontrol edilmeli ve sözleşmede açık bir şekilde yazılmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Mehmet 29 Eylül 2019 15:12 CEVAPLA

    Çok iyi bir firma