• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:04

Yeni Emlak Vergisi Kanunundaki Değişiklikler

Yeni Emlak Vergisi Kanunundaki Değişiklikler

Yıllardır süre gelen ve uygulanan emlak vergisi artık değişiyor. Emlak sektöründeki yeni gelişmelere ve kurallara göre eksik kalan emlak vergisi yıl sonu ya da yıl başında kanunlaşması bekleniyor. Birçok kanunun değişeceği, yeni kuralların ekleneceği ve revize edilecek olan emlak kanunu emlak sektörü için bir devrim niteliğinde olması bekleniyor.

 

Yeni Emlak Vergisi

 

Kentsel dönüşümü destekleyen maddelere sahip olan yeni emlak vergisi kanunu aynı zamanda adaletli, eşit ve tabana kadar yayılan bir vergileme sistemi getiriyor. Gayrimenkul alım satımına yeni vergiler getirecek olan yeni emlak vergisi kanunu, yetkili kişiler tarafından halen hazırlanmakta ve yerel seçimlerden önce kanunlaşması beklenmektedir.

 

Emlak Vergisi Kanunundan Bazı Maddeler

 

Artık yatırım amaçlı ve ya iş amaçlı olarak sürekli ev alıp satan kişilerden de elde ettikleri kar oranından vergi tahsil edilecek. Aldığı evi ilk yıl içerisinde satan kişiler kazandıkları karın tamamı vergiye tabi olacaktır. 2 ila 3 yıl arasında satanlar da ise bu oranda düşecektir. Ancak tek evi olanlar için bu durum geçerli olmayıp onlar istisna olarak kabul edilecektir.

 

Emlak vergisi ya da vergi borcu olanlar için artık e-haciz kapsamı da genişletiliyor. Maliye Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılacak olan anlaşma ile vergi borucu olanlar araçlarını satamayacaklar. Pilot ile futbolcular için ise yapılan ayrıcalıkların sınırı da daraltılıyor.

 

Siz değerli okuyucularımızın yorumları bizler için çok değerlidir. Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.