• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:46

Yer Döşeme Malzemeleri

Yer Döşeme Malzemeleri

Yer döşeme malzemeleri kullanım açısından zengin bir içeriğe sahip olmakta, malzemeler nitelik olarak birçok özellik taşımaktadır.

 

Yer Döşeme Malzemeleri Hakkında

 

İç ve dış zemin kaplamaları konutlar ile ofis ortamlarında farklılık göstermektedir. Konutlar için ıslak zeminler için farklı, kuru zeminler içinse daha farklı döşeme malzemeleri kullanılmaktadır. Islak zeminler için neme ve suya dayanıklı emici özelliği olmayan döşemeler kullanılırken, tercihler genelde seramik ve fayans ağırlıklı olmaktadır. Seramik ve fayanslar teras ve balkonlarda da kullanıma açıktır.

 

Yer döşeme Malzemeleri Çeşitleri

 

Temizlik açısında da kolaylık sağlayan seramik ve fayanslar, yapıştırma metodu ile döşenir. Fayans ve seramikler arasında dolgu malzemesi olarak derz kullanılmaktadır, derz dolgu fayans ve seramiklerin kırılma özellikleri ve arasına su geçişi yapılmasını engellemektedir.

 

Konutların iç mekânlarında ise daha çok parke, halı, ahşap yer döşeme malzemeleri kaplama amacıyla kullanılmaktadır. Parke kullanımı günümüzde en çok kullanılan döşeme malzemesi olmakta, temizlik bakımında seramikler gibi pratiklik sağlamaktadır. Laminat parkeler doğal olmayan ahşaptan üretilmektedir. Dayanıklı bir yapı özelliği taşıyan laminat parke, balans tabakası, overlat tabaka ve HDF üzerine kaplanan dekor kâğıdından oluşur.

 

Konutlarda duvardan duvara halı kaplaması da kullanılmaktadır. Desen ve renk seçeneği oldukça geniş olan halı kaplamalar, özellik açısından da farklılık göstermektedir. Leke tutmayan, kir göstermeyen kalınlıkları farklılık içeren türleri bulunmaktadır. Genelde iş yerlerinde kullanımda bulunan döşemeler ise kauçuk kaplamalardır. Bu kaplamalar spor salonlarında da kullanılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.